ösym

warning: Creating default object from empty value in /home/kpss/domains/kpssgiris.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

KPSS 2017 Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

KPSS başvuruları ne zaman bitiyor? KPSS ile ilgili başvurular 23 Mart'a kadar devam edecek. Adaylar başvurularını ÖSYM'nin internet sitesinden yapabilecek.

ÖSYM'nin internet sayfasındaki sınav takvimine göre, KPSS (A Grubu ve Öğretmenlik) 21-28 Mayıs 2017'de, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 16 Temmuz 2017'de gerçekleştirilecek. KPSS'ye, lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumdaki adaylar başvurabilecek. ÖABT dahil KPSS'ye başvuru işlemleri 13-23 Mart 2017'de alınacak.. Başvurular, ÖSYM merkezleri ve "www.osym.gov.tr" internet adresinden yapılabilecek.

KPSS 2017 lisans Kılavuzunu İndirmek için Buraya Tıklayın

2018 EKPSS Sınav Sonuçları için Tıkla!

Nisan 2018 tarihinde uygulanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (2016- EKPSS) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları, Mayıs 2018 tarihinde saat 17:00'den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Sınav Sonuçları

KPSS Masaya Yatırılıyor

HÜKÜMET, son Bakanlar Kurulu toplantısında kamuda çalışmak isteyenler ve ilk kez başlayacaklar için oldukça önemli olan bir konuyu masaya yatırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuda ilk kez atanacaklarla ilgili yönetmelik değişikliği konusunda sunum yaptı. Çelik’in, kamuda çalışanlara mecburi hizmet niteliğinde maddeler içeren çalışması tartışılırken, Başbakan Erdoğan, personel alımına ilişkin tüm KPSS sistemini değiştiren çalışma yapılması talimatı verdi.

ZORUNLU HİZMET

2017 ÖABT Ne Zaman Uygulanacak?

ÖSYM'nin 2017 sınav takvimine göre, KPSS (A Grubu ve Öğretmenlik) Temmuz'da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise Temmuz'da yapılacak. 2017-Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 17 alanda Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi uygulanacak.

2015 yılında okulöncesi öğretmenliği için ÖABT sınavı yapılmamıştı. 2017 yılı için açıklanan alanlar arasına okulöncesi öğretmenliği alanı da eklendi.

2017-Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT):

Sınav Yapılacak Alanlar

KPSS Geçmiş Yılların Çıkmış Soru Konu Başlıkları

GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR KPSS KONULARI

KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür Tesleri olmak üzere 60’ar soruluk 2 adet test yapılmaktadır.
Sınavda toplam 120 soru bulunmaktadır ve sınav süresi 150 dakika(2,5saat) olarak verilmektedir.

GENEL YETENEK SINAVI KONU BAŞLIKLARI

KPSS’de Genel Yetenek Sınavı 60 soruluk bir sınavdır.Bu sınavda 30 soruluk Türkçe ve 30 soruluk Matematik testi bulunmaktadır. Matematik testinin içerisinde her yıl 3 veya 4 tane Geometri sorusu da bulunmaktadır.
KPSS’de sınava hazırlanan öğrencilerin en çok zorlandığı bölüm Matematik sorularıdır.

TÜRKÇE (Toplam 30 soru geliyor)

-Sözcükte Anlam
-Cümlede Anlam
-Paragraf
-Yazım Kuralları
-Noktalama İşaretleri
-Anlatım Bozukluğu

KPSS Giriş Belgesi Çıkarma (ÖSYM Aday İşlemleri)

KPSS Giriş Belgesi Çıkartmak için Tıklayınız

KPSS Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

KPSS Giriş Belgesi Çıkartmak için ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr/) adresinden, T.C. Kimlik Numaranız ve ÖSYM Aday İşlemleri Şifreniz ile beraber giriş yaparak KPSS Giriş Belgesi edinebilirsiniz.

KPSS Sınavında Yanında Bulunması Gerekenler

1-TC kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz
2- KPSS Sınav Giriş Belgeniz

KPSS Nasıl Kazanılır? KPSS'ye Nasıl Hazırlanmalı?

KPSS Nasıl Kazanılır? KPSS'ye Nasıl Hazırlanmalı?

KPSS'de istenilen puana nasıl ulaşabileceğinizin püf noktalarını bilmeden KPSS maratonuna başlamayın. İşte KPSS'yi kazandıran tüyolar...

Ülkemizde her geçen yıl önemi giderek artan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), memur olma hayali kuran adayların ciddi bir hazırlık sürecinden geçip, milyonlarla yarıştığı bir sınav haline dönüşmüştür.

Her yıl sınava başvuran aday sayısının artmasıyla birlikte, istenilen bir kamu kurumuna yerleşmek için adayın alması gereken puan değeri de giderek yükselmekte ve bir sorunun bile sıralamada ciddi değişiklikler yaptığı görülmektedir.

Peki sınavdan iyi bir puanla çıkmak için adayların nasıl bir çalışma yöntemi izlemesi gerekir?

ÖSYM KPSS Yerleştirme Takvimi Değişti mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının paylaştığı takvime göre, tercih başvuruları KPSS için 21 Haziran-3 Temmuz'da, EKPSS için ise 12-21 Temmuz'da yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) merkezi yerleştirme takvimini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, takvim, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin ilgili maddesinin "Devlet Personel Başkanlığınca, ÖSYM'nin de görüşü alınmak suretiyle her yılın ocak ayında bir yerleştirme takvimi belirlenir ve ilan edilir" hükmü gereğince paylaşıldı.

ÖSYM- KPSS 2017 Tercih Sıralamasında En Önemli Kriter Nedir?

KPSS Haziran yerleştirmeleri 03 Temmuz 2017 akşam saat 23.59'da sona eriyor. Tercihlerde sıralamanın önemi nedir? Düşük puanlı aday bir kontenjanı üst sıraya yazarsa öncelik hakkı doğar mı? Tercihler değiştirilebilir mi?

KPSS tercih sıralaması nasıl olmalı, önemli mi?

2016 KPSS puanıyla yapılan son yerleştirme devam ediyor. Bundan sonra 2017 Kasım(düşük alım) ve 2018 Haziran (büyük alım)olmak üzere iki merkezi yerleştirme daha yapılacaktır.

Yerleştirme sisteminin işleyişi

2017 ÖSYM KPSS Giriş Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

KPSS Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek için Lütfen Tıklayınız

ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar gibi KPSS için de sınav giriş belgesi gönderilmeyecek. Sınav giriş yerlerinizi; (http://ais.osym.gov.tr) adresini tıklayıp, TC Kimlik No ve ÖSYM Şifresi ile giriş yaparak sınav giriş belgenizi printer çıktısı olarak alabileceksiniz.

KPSS Sınavına Girerken Yanımızda Olması Gerekenler

a)Sınava giriş belgesi,

b)Öğrenci kimlik kartı,

c)Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport,

d)Yumuşak uçlu 2 adet kurşun kalem, silgi, kalemtraş, basit hesap makinesi,

KPSS Sınavına Girerken Yanımızda Bulunmaması Gerekenler

a)Cep telefonu,telsiz,çağrı cihazı vs.,

b)Kamera,fotoğraf makinesi vs.,

c)Ruhsatlı ve resmi olsa bile silah,

ÖABT ile Alakalı Bilinmesi Gerkenler

ÖABT - Öğretmen Adaylarına Uygulanacak Alan (Branş) Sınavı İle İlgili Detaylar:

ÖĞRETMEN ALAN (BRANŞ) SINAVI

Öğretmen adaylarına Alan (Branş) sınavı Temmuz 2017 tarihinde uygulanacaktır. Sınavın uygulama aşamaları şu şekildedir:

Sınavın kapsamı şu şekildedir:

%30 oranında Akademik ders müfredatı. Fakültelerin ders programlarında yer alan ve YÖK’ün kur tanımlamasını yaptığı temel dersler %65 oranında MEB’in ilgili programdaki konular ile SBS, YGS, LYS konularının birleşimi %5 oranında Özel öğretim teknikleri, ÖSYM sınavın müfredatına yönelik çalışmalarına yeni başlamıştır.

KPSS ile Yerleşen Adaylardan İstenilen Belgeler

Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) ve Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı 2017/2 KPSS ile yerleşen adaylardan istenilen belgeleri açıkladı.

DİKKAT ! : Atanmanıza engel teşkil edecek bir durumla karşılaşmamanız için aşağıda belirtilen maddelerin özenle okunması gerekmektedir.

ÖSYM KPSS 2017/3 tercih kılavuzu Yayınlanıyor mu?

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacaktır. Adaylar tercihlerini 2-9 Mart 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri, 9 Mart 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2017/3 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

2016 mezunları 2016/1 KPSS'ye başvurabilecek mi?

DPB, bugün bir açıklama yaparak, Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik sonrasında, ÖSYM'nin sonuç açıklama tarihini değiştireceğini ve bu sayede 2016 yılında mezun olacakların 2016/1 KPSS tercih işlemlerine başvurabileceğini belirtti.

ÖSYM, 2016 KPSS sınav tarihini Mayıs ayına almıştı. Bu değişiklik sonrasında 2016 mezunlarının 2014 sınav puanıyla 2016/1 KPSS tercihlerine başvurmama durumu ortaya çıkmıştı. Tıklayınız.

Devlet Personel Başkanlığı ise Ocak ayında bir açıklama yaparak 2016 mezunlarının 2014 KPSS puanıyla 2016/1 KPSS tercih işlemlerine katılabilmesi için yönetmelik değişikliğinin yapılacağını açıklamıştı.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar

İçeriği paylaş